Rozkodowanie VIN

glownagora2Rozkodowanie VIN W niektórych przypadkach podstawowe informacje uzyskane z rozkodowania VIN-u pozwalają na weryfikację auta. Często spotykamy się z sytuacją w której właściciel auta podaje VIN składający się z mniejszej ilości znaków – powinno być ich 17. Zdarzają się przypadki podania nieprawidłowego VIN-u auta w celu błędnej weryfikacji jego historii serwisowej.

glownagora2O czym możesz się dowiedzieć Sprzedający podają często rok modelowy auta ukrywając przez to rok produkcji samochodu. Często rok modelowy auta jest wyższy od roku produkcji co podwyższa wartość samochodu jednak w dowodzie rejestracyjnym jest rok produkcji, który w Polsce uznawany jest za rok zgodnie z którym wyceniana jest wartość pojazdu. W Niemczech wartość auta naliczana jest zgodnie z datą pierwszej rejestracji a nie datą produkcji. Dzięki rozkodowaniu VIN-u dowiesz się z którego roku produkcji oraz z którego roku modelowego pochodzi auto.

glownagora2Jak oszukują na numerze VIN Zdarzają się praktyki podawania przez sprzedającego auto błędnego numeru VIN. Po przyjeździe okazuje się że auto jest tym samym modelem samochodu jednak jego vin jest inny. Dzięki rozkodowaniu masz pewność co kupujesz.

glownagora2Czy VIN jest chroniony Numer samochodu VIN nie jest informacją w żaden sposób chronioną, w niektórych modelach aut numer ten znajduje się na podszybiu auta. Jego podanie zależy głównie od dobrych chęci sprzedającego oraz tego czy sprzedawca nie ma czegoś do ukrycia jeżeli chodzi o przeszłość serwisową auta.

glownagora2Skrzynia biegów a numer VIN Dzięki numerowi VIN możliwe jest sprawdzenie pojemności oraz wariantu skrzyni biegów, z którą auto opuściło fabrykę. Awarie skrzyń automatycznych są bardzo kosztowne i często zmuszają posiadaczy aut do zmiany skrzyni automatycznej na manualną. Takie zabiegi w przypadku wykonania ich w sposób profesjonalny stają się często nieopłacalne i naprawy wykonywane są mało starannie przy użyciu części używanych. Jeżeli z VIN-u wynika, że samochód ma skrzynię automatyczną a w rzeczywistości manualną takie auto może stwarzać w przyszłości problemy.

glownagora2Auta z Wielkiej Brytanii Rozkodowanie numeru VIN auta pozwala na wykrycie przekładki kierownicy z wersji UK na wersję europejską. Nawet bez szczegółowych oględzin możesz wiedzieć, że auto miało fabrycznie kierownicę po prawej stronie.

glownagora2Brak możliwości rozkodowani numeru zastrzegamy sobie możliwość do braku rozkodowania wyposażenia sprawdzanego auta marki: Volvo, Mazda, Suzuki, Hyundai, Honda brak możliwości rozkodowania wyposażenia wynika z przyczyn technicznych oraz zablokowania takich informacji przez producenta auta.

glownagora2 glownagora2Sprawdzenie poprawności numeru
Sprawdzamy poprawność numeru VIN pojazdu, który sprawdzamy.

glownagora2Marka pojazdu
Dowiesz się czy marka pojazdu z numeru VIN jest zgodna ze sprzedawanym autem.

glownagora2Rok modelowy auta
Dowiesz się o roku modelowym auta. Nie jest to data produkcji ani rejestracji.

glownagora2 glownagora2Producent auta
Otrzymasz informacje o producencie pojazdu, adresie fabryki oraz kontynencie na który zostało wyprodukowane auto.

glownagora2Kraj pochodzenia
Dowiesz się w którym kraju zostało wyprodukowane auto oraz z przeznaczeniem dla którego państwa zostało wyprodukowane.

glownagora2 glownagora2Sprawdzenie pojemności samochodu
Otrzymujesz informacje o tym z jakim silnikiem interesujący Cie pojazd opuścił fabrykę. Zdarzają się sytuację zmiany wadliwych jednostek napędowych – co również może wiązać się z problemami w przyszłości. Często obserwujemy zmiany silnika 2.0TDI na 1.9TDI w grupie Audi/VW. Często takie zmiany wykonane są w sposób mało staranny przy użyciu używanych części i osprzętu silnika np. turbosprężarki.

glownagora2Ilość drzwi oraz miejsc podróży.
Dowiadujesz się w jakiej wersji auto opuściło fabrykę jeżeli chodzi o ilość miejsc. Różnica może być znacząca jeżeli interesuje Cie zakup np. 7 miejscowego VW Tourana a auto opuściło fabrykę tylko z 5 miejscami. Może to świadczyć o zmianach w aucie lub o braku poprawności numeru VIN pojazdu.

glownagora2Gdzie sprawdzamy numer VIN Przy oględzinach auta weryfikujemy numer VIN w kilku miejscach. Sprawdzamy poprawność tego numeru na karoserii auta, w dowodach rejestracyjnych pojazdu, certyfikatach wydawanych przez poszczególne kraje Unii Europejskiej, dokumentach potwierdzających przeglądy pojazdu, książkach serwisowych oraz kartach pojazdu.

glownagora2Czy to jest potrzebne? Sprawdzenie poprawności numeru VIN we wszystkich wspominanych miejscach daje nam stu procentową gwarancje spójności wszystkich dokumentów auta z samym pojazdem.

glownagora2Jak potwierdzamy spójność. Spójność dokumentów z pojazdem potwierdzamy fotorelacją wszystkich miejsc gdzie VIN został oznaczony.

glownagora2 glownagora2Karoseria pojazdu
Sprawdzamy poprawność numeru VIN pojazdu w komorze silnika oraz wszystkich miejscach karoserii pojazdu. Oto miejsca, w których najczęściej producenci auta nanoszą numery nadwozia samochodu: 1) komora silnika na prawym wzmocnieniu bocznym 2) okolica gniazda prawego amortyzatora 3) przegroda czołowa w okolicy komory wlotu powietrza 4) kabina pojazdu w okolicy prawego przedniego fotela 5) prawe nadkole 6) prawy środkowy słupek karoserii 7) prawy przedni słupek karoserii 8) prawa strona ramy nośnej w okolicach prawego przedniego koła 9) lewa strona podszybia wewnątrz kabiny.

glownagora2Raport
Wszystkie odnalezione miejsca z numerem VIN są sfotografowane a w raporcie jest podana dokładna liczba takich miejsc.

glownagora2 glownagora2Dowody rejestracyjne pojazdu
W przypadku inspekcji auta sprowadzonego zawsze sprawdzamy poprawność numeru VIN w dowodach rejestracyjnych pojazdu.

glownagora2Przykład:
Na zdjęciu po lewej widoczny jest Niemiecki dowód rejestracyjny tzw. mały Brief który jest odpowiednikiem Polskiego dowodu rejestracyjnego pojazdu. W tym dokumencie numer VIN oznaczony jest w miejscu zaznaczonym na zdjęciu. Zawsze sprawdzamy jego poprawność z karoserią nadwozia aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Niemiecki dowód rejestracyjny jest niezbędny do zarejestrowania pojazdu w Polsce.

glownagora2 glownagora2Belgijski CAR-PASS:
Certyfikat CAR-PASS został wprowadzony w Belgii aby zwalczać nieuczciwe praktyki dotyczące korekty liczników. Wszystkie warsztaty bez względu na wielkość mają obowiązek wprowadzenia przebiegu auta w przypadku styczności warsztatu z autem. Miejsce oznaczenia numeru VIN w certyfikacie CAR-PASS zaznaczone jest na zdjęciu po lewej stronie. Coraz częściej zdarzają się próby podrabiania tego certyfikatu jednak my sprawdzamy auta bezpośrednio w belgijskim rejestrze pojazdów nawet w przypadku gdy certyfikat wygląda na oryginalny.
>> więcej informacji o CAR-PASS

glownagora2 glownagora2Niemiecki TÜV:
Odpowiednik Polskiego przeglądu na stacji diagnostycznej. HU jest potocznie w Niemczech nazywane TÜV, gdyż przeglądy robi się w urzędzie, który nosi nazwę TÜV. Warto aby TÜV auta, które chcemy zakupić był aktualny. Podczas inspekcji zawsze sprawdzamy czy auto posiada aktualny dokument TÜV oraz czy na pewno jest to dokument od sprzedawanego pojazdu. Numer VIN na dokumencie TÜV oznaczony jest na zdjęciu po lewej stronie.

glownagora2 glownagora2Książka serwisowa:
Podstawowym elementem, który sprawdzamy podczas inspekcji auta jest książka serwisowa oraz to czy książka pochodzi od sprzedawanego pojazdu. Numer VIN w książkach serwisowych jest oznaczony w zależności od marki w różnych miejscach. Zawsze podczas oględzin upewniamy się, że książka od sprzedawanego pojazdu jest aktualna oraz to czy wszystkie karty książki serwisowej zachowują ciągłość. O tym i innych praktykach związanych z oszustwami na książkach serwisowych w dalszej części opisów sprawdzania auta przez Moto-Zakup.

glownagora2Przykład:
Po lewej stronie znajduje się przykład oryginalnej książki serwisowej od auta marki AUDI wraz z oznaczeniem miejsca podania VIN-u. Jest to tylko przykład i nie można tego traktować jak jeden poprawny wzór dlatego że miejsce oznaczenia VIN-u jak wspominaliśmy zależy od marki pojazdu.

glownagora2 glownagora2Nowoczesne auta:
Obecnie w wielu nowoczesnych autach numer VIN pojazdu możemy sprawdzić w elektronice pojazdu. Numer ten zapisany jest bezpośrednio w menu obsługi danego pojazdu lub sprawdzamy jego poprawność przez wykonanie diagnostyki komputerowej auta.

glownagora2Przykład:
Po lewej stronie pokazane jest zdjęcie menu auta wraz z podanym numerem nadwozia, zdjęcie pochodzi z AUDI Q7.