Podatek VAT

glownagora2Podatek VAT Obecnie w internecie pojawiło się wiele doniesień o niezapłaconym podatku VAT za auto. Zacznijmy od początku jak ten cały mechanizm działa. Problem nierozliczonego Vat-u dotyczy najczęściej aut nowych 3-4 letnich, które w Europie zachodniej były w użytkowaniu lub własnością firmy. Zostały zakupione przez firmę lub leasingodawcę w cenie netto w autoryzowanych serwisach. Po okresie leasingu lub w momencie ,,zużycia,, się auta przychodzi czas na jego sprzedaż. Są to najczęściej auta w wersji kombi, z silnikami diesla tzw. auta flotowe najpopularniejsze obecnie: Opel Insignia, Audi A4 B8, Toyota Avensis itp. Czy widziałeś już tego typu ogłoszenia na popularnym europejskim serwisie ogłoszeniowym?

glownagora2
glownagora2 glownagora2O co w tym chodzi?
Sprawa wygląda następująco: cena brutto jest z wliczonym podatkiem VAT za auto – w tej cenie samochód może kupić prywatna osoba natomiast cena netto jest przeznaczona dla firm w tym podmiotów zajmujących się handlem autami (handlarzy, komisów itp.)

glownagora2Co dalej ?
Osoba zajmująca się handlem autami lub komis samochodowy kupuje takie auto w cenie netto i sprowadza je do kraju. Następnie postanawia sprzedać taki samochód, posiada na to dwie możliwości: wystawienie faktury VAT23% lub faktury VAT-marża. Niby niewielka różnica jednak dla kupującego ogromna.

glownagora2 glownagora2Faktura VAT23%
Poświadcza niejako zapłacenie podatku VAT za auto. Wtedy osoba zajmująca się handlem autami uiszcza taki podatek w urzędzie skarbowym i sprawa jest wyjaśniona. Auto było własnością firmy jednak podatek za auto został zapłacony. Jeżeli kupujemy auto z taką fakturą możemy spać spokojnie.
glownagora2 glownagora2Faktura VAT-marża
Jest to normalna faktura którą wystawia komis lub osoba zajmująca się handlem autami. Jest to faktura tzw. pośrednika, komis nie jest właścicielem auta a jego zysk naliczany jest z marży od sprzedaży. Często spotykamy się z sugestią, że taka faktura jest korzystna ponieważ kupujący jest zwolniony z 2% opłaty skarbowej. Teraz sedno problemu – jeżeli samochód od firmy został kupiony na fakturę VAT-marża pierwsza osoba prywatna jako właściciel pojazdu ma obowiązek zapłacenia za niego podatku VAT w wysokości 23% od wartości pojazdu. Urząd skarbowy na ściągnięcie takiego podatku ma bardzo długi okres, w sytuacji kiedy posiadacz auta nie chce uiścić podatku zajmowane jest auto.

glownagora2 glownagora2Jak uniknąć problemów?
Zawsze w przypadku wystawienia faktury VAT-marża prosimy kupującego o okazanie dwóch kompletów kluczyków. Jeżeli auto posiada dwa komplety to dobry znak, jeżeli tylko jeden zapala nam się pierwsza czerwona lampka. Często auta leasingowe posiadają tylko jeden komplet kluczyków.

glownagora2 glownagora2Wnikliwa kontrola
Prawdziwym wyznacznikiem tego czy samochód posiada zapłacony podatek VAT jest dowód rejestracyjny auta z kraju z którego został on sprowadzony. Podczas inspekcji prosimy o okazanie takiego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli sprzedający nie chce go udostępnić ma coś do ukrycia. W przypadku kiedy okaże nam taki dowód zwracamy uwagę na to kto był ostatnim właścicielem auta. W przypadku osoby prywatnej bez obaw kupujemy taki samochód z fakturą VAT marża, jeżeli jednak jest tam firma a osoba handlująca lub komis wystawia nam na zakup auta fakturę VAT marża możemy liczyć się z tym że za jakiś czas Urząd Skarbowy zgłosi się do nas po zaległe 23 % podatku za auto.

glownagora2Przykład
Na zdjęciu po lewej stronie widzimy Niemiecki dowód rejestracyjny tzw. mały Brief gdzie właścicielem auta była firma, jeżeli sprzedający auto wystawia nam na taki samochód fakturę VAT marża – zapala nam się druga czerwona lampka – AUTO NIE MA ZAPŁACONEGO VAT-U. Zawsze podczas inspekcji staramy się o okazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.